Meksika’nın en büyük uyuşturucu kartellerinden Los Ciclones’in lideri yakalandı

0

Tamaulipas savcılığı, 2022’de Garcia Vilano’nun yakalanmasına yardım edecek kişi veya kişilere 150.000 dolar ödül teklif etti.

REKLAM

Meksika’da denizciler, Mart 2023’te dört Amerikalıyı kaçırıp ikisini öldüren, ülkenin ana uyuşturucu kartellerinden biri olan “Los Ciclones”un liderini tutukladı.

ABD sınırında bulunan Tamaulipas eyaletinin Kamu Güvenlik Birimi, “La Kena” veya “Ciclon 19” lakaplı Jose Alberto Garcia Vilano’nun perşembe günü Nuevo Leon eyaletinde yakalandığını duyurdu.

Meksika Donanması, denizcilerinin “Tamaulipas’taki en güçlü suç örgütlerinden birinin önemli liderlerinden biri” olarak tanımlanan bir şüpheliyi tutukladığını söyledi.

Ancak açıklamada, şahsın “İlaçla Mücadele Dairesi’nin önemli bir hedefi” olduğu belirtilmesine rağmen kimliğine ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Meksika’nın ulusal tutuklama kayıtlarına göre Perşembe günü tutuklanan kişinin adı Jose Alberto Garcia Vilano.

San Pedro Garza şehrinin belediye başkanı Miguel Trevino, Garcia Vilano’nun bir alışveriş merkezinde gözaltına alındığını doğruladı.

Tamaulipas savcılığı, 2022’de Garcia Vilano’nun yakalanmasına yardım edecek kişi veya kişilere 150.000 dolar ödül teklif etti.

Kasırgalar, artık bölünmüş olan “Körfez Karteli”nin en güçlü ve şiddetli gruplarından biri olarak biliniyor.

Bu arada, Amerikalıların kaçırılması ve öldürülmesi olayının Körfez Kartelinin “Akrepler” olarak bilinen başka bir koluyla bağlantısı olduğu ortaya çıktı.

Dört Amerikalı, gruptan birine estetik ameliyat yapmak için Mart ayında ABD’nin Teksas eyaletinden Meksika’nın sınır kenti Matamoros’a geçti, burada vuruldular ve ardından bir kamyonete bindirildiler.

Silahlı saldırıda Amerikalı Zindell Brown ve Shaeed Woodard hayatlarını kaybederken, Eric Williams ve Latavia McGee isimli ABD vatandaşları kurtarıldı.

Aynı saldırıda serseri kurşunun isabet ettiği 33 yaşındaki Meksikalı Areli Pablo Servando da hayatını kaybetti.

Körfez uyuşturucu karteli, kaçırma olayından kısa bir süre sonra beş kişiyi polise teslim etti.

“Akrepler” grubuna ait olduğu iddia edilen mektupta şiddeti kınayarak, çetenin olaydan sorumlu üyelerini yetkililere teslim ettiği belirtildi.

Aynı şekilde mektupta şöyle deniyor: “Olaylara doğrudan karışan ve sorumlu olan, her zaman kendi kararıyla ve disiplinsiz hareket edenlerin teslim edilmesine karar verdik.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking