Merkez Bankası, politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 40’a çıkardı

0

Merkez Bankası resmi faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40’a çıkardı.

REKLAM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), resmi oran olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40’a yükseltti.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Para Politikası Kurulu, referans faiz oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltilmesine karar verdi.” Söylendi.

“TCMB/PPK: Kurul, enflasyonu düşürmek için gereken parasal sıkılaştırma seviyesine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirdi.” Açıklamada şöyle devam edildi: “Ekim ayında bir miktar gerileyen manşet enflasyon, son enflasyonda sunulan görünümle tutarlı” Yurt içi talebin mevcut düzeyi, hizmetler, fiyat katılıkları ve jeopolitik riskler enflasyonist baskıları canlı tutarken, kısa vadeli göstergeler iç talep ile parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansıması arasında dengenin başladığına işaret ediyor. Kurul ayrıca enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama politikasında sınırlı bir iyileşmenin başladığını değerlendiriyor.Dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerdeki sürekli artış, talebin cari dengeyle dengelenmesine verilen destek ve Türk lirası varlıklara yönelik dış talebin artması da katkı sağlıyor döviz kurunun istikrarına ve para politikasının etkinliğine güçlü bir şekilde bağlıdır. Bu çerçevede aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleniyor. Konsey, enflasyonun düşürülmesi için gereken parasal sıkılaştırma düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığı değerlendirmesinde bulundu. Bu çerçevede parasal sıkılaştırmanın hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma tedbirleri kısa sürede tamamlanacak. Fiyat istikrarını sağlamak için gereken parasal sıkılaştırmanın gerektiği sürece sürdürüleceği değerlendirildi.”

  • Parasal sıkılaştırmanın hızı yavaşlayacak
  • Kredi kartı faiz oranları yılbaşına kadar artmayacak
  • Enflasyon tahminlerle uyumlu
  • İhracat reeskont kredisinde sabit faiz oranı
  • Aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleniyor
  • Yurt içi talepte yeniden dengelenme başlıyor
  • Yatırımlara avans kredisi verilecek
  • Kredi programına 100 milyar dolar ayrılacak

“Konsey parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecektir”

Son beş aydır faiz artırma eğilimini sürdüren Merkez Bankası, açıklamasına şöyle devam etti:

“Kurul, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artırmak ve makrofinansal istikrarı güçlendirmek amacıyla mevcut mikro ve makro ihtiyati çerçeveyi basitleştiriyor. Düzenlemeler, kredi faiz oranlarının hedeflenen finansal katılık düzeyiyle uyumlu olup olmadığını değerlendirirken, kredi faizlerinin finansal katılık payının artırılmasını hedefliyor.” Türk lirası mevduatlar ve parasal sıkılaştırma, bankacılık sisteminin aktarım mekanizmasını ve finansmanını güçlendirecektir.” Kompozisyonunu geliştirmeye devam etmesi bekleniyor. Konsey, faiz kararlarının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek niceliksel sıkılaştırma kararları da almaya devam edecek.

Konsey, parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini azaltacak ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşacak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde politika kararlarını belirlemeye devam edecek. Enflasyona ilişkin göstergeler ve ana eğilimi yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. “Konsey, kararlarını öngörülebilir, veriye dayalı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecek.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking