Papa Francis’ten Avrupalı hükümetlere: Limanlarınızı göçmenlere kapatmayın

0
Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Papa Francis, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve diğer Avrupalı liderlere limanlarını zorluklardan ve yoksulluktan kaçan insanlara açmaları çağrısında bulundu.

Fransa’nın Marsilya kentinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Papa Francis, göçmen krizinden dolayı limanlarını kapatmaya çalışan Avrupa ülkelerini hedef aldı. Katolik dünyasının ruhani lideri ülkelerden meseleye “hayırseverlikle” yaklaşmalarını istedi. 

REKLAM

Papa Francis, bir göç “acil durumundan” bahsetmenin sadece “alarmist propagandayı” ve korkuyu körüklediğini söyledi. Bu sebeple Avrupalı liderlerden limanlarını göçmenlere kapatmaması çağrısında bulundu.

Akdeniz bölgesi Katolik piskoposlarının bir araya geldiği Marsilya konferans merkezinde konuşan Papa Francis, “Hem göç etme hem de göç etmeme hakkına sahip olan talihsiz kardeşlerimizin hikayelerinden etkilenmemize izin verelim ve kayıtsızlık içinde kapalı kalmayalım. İnsanların sömürülmesi gibi korkunç bir bela karşısında çözüm reddetmek değil, her birinin imkanlarına göre çok sayıda yasal ve düzenli giriş sağlamaktır.” dedi.

“Denizde hayatlarını riske atanlar istila etmiyor, yaşam arıyorlar” diyen Papa, “Acil duruma gelince, göç olgusu kısa vadeli bir aciliyetten çok, her zaman alarmist propagandayı körüklemeye yarayan bir olgu değil, çağımızın bir gerçeği, Akdeniz çevresindeki üç kıtayı kapsayan ve nesnel zorluklarla başa çıkabilecek bir Avrupa tepkisi de dahil olmak üzere akıllıca bir öngörü ile yönetilmesi gereken bir süreçtir.” ifadelerini kullandı.

Papa’nın Fransa ziyareti, İtalya’nın aşırı sağcı hükümetinin yeni bir göçmen dalgasına tepki olarak limanlarını kapatması ve geri göndermeleri artırma tehdidinde bulunduğu sırada gerçekleşti.  Geçen hafta yaklaşık 7 bin göçmen İtalya’nın Lampedusa Adası’na ulaşmıştı.

Öte yandan muhafazakarlar ve aşırı sağın ağır eleştirilerine maruz kalan Macron hükümeti de, göç ve güvenlik konularında daha sert bir çizgi izlemeye başladı. Önümüzdeki yıl yapılacak Avrupa Birliği Parlamentosu seçimleri öncesinde Macron, Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırlarını güçlendirmesi ve girişine izin verilmeyen kişilerin sınır dışı edilmesinde daha etkin olması için bastırıyor.

Tarihin ilk Latin Amerikalı Papası, göçmenlerin içinde bulunduğu kötü durumu 10 yıllık Papalık döneminin önceliği haline getirmiş, Papa olarak ilk seyahatinde Lampedusa’ya giderek denizde hayatını kaybeden göçmenleri anmıştı. 

ABD-Meksika sınırında ayin de düzenleyen Papa, Myanmar’daki Rohingya mültecileri ile bir araya geldi. 

Yunanistan’ın Midilli adasındaki bir mülteci kampını ziyaret etmesinin ardından uçağıyla 12 Suriyeliyi ülkesine götürmüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking