Almanya, Japonya’yı geçerek dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi oldu

0

Perşembe günü açıklanan resmi verilere göre, bir zamanlar dünyanın en büyük ekonomisi olarak kabul edilen Japonya, geçen yıl dördüncü sırada yer alarak Almanya’nın gerisinde kaldı.

REKLAM

Rapora göre Hindistan’ın bu on yılda hem Japonya’yı hem de Almanya’yı geçmesi bekleniyor.

Resmi verilere göre Japonya’nın gayri safi yurt içi hasılası 2023 yılında dolar bazında yüzde 1,9 büyümesine rağmen 4,2 trilyon dolar olurken, Almanya’nınki 4,5 trilyon dolardı.

Ekonomistler, pozisyonlardaki değişikliğin, Alman ekonomisinin 2023’te yüzde 0,3 daralan Japonya’ya kıyasla daha iyi bir performans sergilemesinden ziyade, Japon para birimi yen’in dolar karşısında keskin düşüşünü yansıttığını söylüyor.

Japon para birimi, ABD para birimi karşısında 2022 ve 2023’te yaklaşık beşte bir oranında, geçen yıl ise yaklaşık %7 oranında değer kaybetti.

Bunun nedeni kısmen, artan enflasyonla mücadele etmek için borçlanma maliyetlerini artıran diğer büyük merkez bankalarının aksine, Japonya Merkez Bankası’nın fiyatları yükseltmek için negatif faiz oranlarını sürdürmesidir.

Büyük ölçüde ihracata bağımlı olan Alman üreticiler, özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından artan enerji fiyatlarından olumsuz etkilendi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, Avrupa Merkez Bankası’nın avro bölgesindeki faiz artırımının yanı sıra bütçe belirsizliği ve kronik vasıflı işgücü eksikliği nedeniyle sarsıldı.

Japonya’nın azalan nüfusu

Zayıf yen ihracatı ucuzlatırken, Toyota gibi büyük şirketlerin Çin gibi kilit pazarlardaki zayıflığı telafi etmesine yardımcı oldu.

Ancak Japonya, nüfus azalması ve düşük doğum oranları nedeniyle işçi sıkıntısından Almanya’dan daha fazla etkileniyor ve ekonomistler iki ekonomi arasındaki uçurumun genişleyeceğini öngörüyor.

Perşembe günü açıklanan veriler, Japonya ekonomisinin 2023 yılının son üç ayında önceki çeyreğe göre %0,1 daraldığını ve %0,2’lik büyüme beklentilerinin altına düştüğünü gösterdi.

Üçüncü çeyrek büyümesi de eksi %0,8 olarak revize edildi, bu da Japonya’nın 2023’ün ikinci yarısında teknik resesyona gireceği anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking