Almanya Ukraynalı mülteciler için AB’den daha fazla para istedi

0

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi öncesinde gazetecilere bir açıklama yaptı.

AB ülkelerinin milyonlarca Ukraynalı mülteciyi kabul ettiğini belirten Scholz, en fazla mülteciyi Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve diğer bazı ülkelerin kabul ettiğini söyledi.

Scholz, eğer diğer ülkeler mültecilerin kabul edilmesine daha az katkıda bulunursa, AB'nin çok sayıda mülteciyi kabul eden ülkelere yaşam masrafları, mesleki eğitim, dil kursları gibi özel mali destek sağlama kararı almasının zamanının geldiğini söyledi.

Scholz, konunun Polonyalı ve Çek meslektaşlarının yanı sıra Avrupa Komisyonu Başkanı'na da yazılı olarak iletildiğini, konunun zirvede ele alınacağının altını çizdi.

Estonya Başbakanı AB Yüksek Temsilcisi olarak önerilecek

Zirvenin önemli konularından birinin Avrupa Birliği liderlerinin alacağı karar olacağının altını çizen Scholz, bunun “titizlikle ve adil bir şekilde” tartışılacağını vurguladı.

Muhafazakarların, sosyal demokratların ve liberallerin bu noktada hemfikir olduğunu ancak Komisyon Başkanı'nın Avrupa Parlamentosu'nun da desteğini alması gerektiğini söyleyen Scholz, şöyle konuştu: “Yani mesele sadece 27 liderin üzerinde mutabakata varacağı bir devlet ve hükümet meselesi değil. “aynı zamanda Parlamento'daki Komisyon başkanının da ne tür bir siyasi çoğunluğa sahip olduğu meselesi.”

Avrupa Halk Partisi (EPP), Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ve Yenilenen Avrupa grupları, Avrupa Komisyonu Başkanı olarak Ursula von der Leyen'e, AB Konseyi ve Dışişleri Başkanlığı için eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa'ya oy verdi. ve AB Scholz, Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi pozisyonuna Estonya Başbakanı Kaja Kallas'ı önerme konusunda anlaştıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu konuyu Avrupa'daki iyi dostlarımızla görüşüyoruz. Elbette herkesin destek vermesini umuyoruz. Parlamentoda çoğunluğu garanti edebilecek bu öneri.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking