Çin durmuyor! Şimdi de internet test uydusu fırlattılar

0

People’s Daily gazetesinin haberine göre, “Uzay Tabanlı İnternet Uydu Gösterimi” adı verilen test uydusu, Uzun Yürüyüş 2D roketiyle Sichuan Eyaletindeki Xicang Uydu Merkezinden fırlatıldı.

Fırlatmanın ardından uydu, planlanan yörünge konumunda sabitlendi ve bu, Uzun Yürüyüş roketiyle gerçekleştirilen 498’inci başarılı taşıyıcı görevi oldu.

Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Mikrosatellit İnovasyon Akademisi (IAMCAS) tarafından geliştirilip üretilen uydunun, Çin’in planlanan “Guovang” ulusal İnternet takımyıldızı ağı için kullanılacak yörünge teknolojilerini test etmek amacıyla kullanılacağı tahmin ediliyor.

ÇİN’DE BENZER STARLINK PROJESİ: GUOVANG

ABD’li uzay teknolojisi şirketi SpaceX’in Starlink İnternet uydu ağına benzer bir takımyıldızlar ağı oluşturmayı amaçlayan Guovang projesi kapsamında 12 bin 992 uydunun alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmesi bekleniyor.

IAMCAS, proje için uyduların geliştirilmesinde China Aerospace Technology and Science Corporation (CASC) ile birlikte ana yüklenici olacak. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin açıklamaCumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin açıklama
Kafkametler Zonguldak'ta battı!  Şaşırtıcı açıklama: Kafkametler Zonguldak’ta battı! Şaşırtıcı iddia: “Mayına çarptı”
Bakan Tekin'den yarıyıl tatiline ilişkin ikinci açıklama!  Ramazan Bayramı tatili ile birleştirilecek mi?Bakan Tekin’den yarıyıl tatiline ilişkin ikinci açıklama! Ramazan Bayramı tatili ile birleştirilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking