İspanya’da İsrail ile teknoloji ticaretinin durdurulmasını istendi

0

İspanya’da, Gazze’ye yönelik saldırılar nedeniyle hükümete karşı hem hükümet hem de muhalefet içinde İsrail karşıtı siyasi girişimler sürüyor.

Koalisyonun küçük ortağı Sumar, Meclis’e sunduğu öneride İsrail’den, Filistin’deki katliamda kullanılan teknolojilerle ilgili tüm ürünlerin satış ve alımlarının derhal askıya alınmasını istedi.

Basın toplantısı düzenleyen Sumar milletvekilleri Gala Pin ve Tesh Sidi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında da yapay zeka kullandığını, dolayısıyla saldırılarını ikiye katladığını belirterek, savaşta kullanılan teknolojilerin ticaretinin durdurulması gerektiğini savundu.

Sidi, “İsrail’in Filistin’de uyguladığı algoritmanın çok sayıda yeni doğan, kadın ve çocuğu rastgele seçtiğini ve bu nedenle öldürülen insan sayısının bu kadar yüksek olduğunu” ifade eden Sidi, “Filistin halkı yapay zeka için test malzemesi olarak kullanılıyor. İspanya Parlamentosu’nun yapay zekanın bir savaş silahı olarak kullanılmasına dikkat etmesi gerekiyor.” dedi.

Teknolojik ticareti durdurmanın hemen yapılabilecek bir şey olmadığının bilincinde olduğunu ifade eden MP Pin, bu nedenle “İspanya Devleti’nin teknolojik egemenliğini sürdürmesine olanak tanıyan, altyapılara bağımlı olmayan ve açık kaynaklı dijital altyapıların kullanılmasını istediklerini ve Google ve Amazon gibi teknolojik üsler.”

Şubat ayının sonunda yapılan oylamada İspanya Parlamentosu, İsrail’e yönelik bazı siyasi, askeri ve ekonomik yaptırımların yer aldığı önerileri onaylamadı, yalnızca insani yardımın artırılmasını kabul etti.


Podemos lideri İspanyol hükümetine: “Filistin devletini tanımadan önce İsrail’in Gazze’deki soykırımını tanıyın”

Öte yandan El Diario gazetesinin bugün yayımladığı habere göre, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares defalarca şunu ifade etti: “7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail’e silah satışı yapılmadı.” Açıklamalarına rağmen Aralık 2023’te Meclis’e, Aralık 2023’te İspanya’dan İsrail’deki bir silah şirketine askeri malzeme gönderildiği haberi de taşındı.

Muhalefetteki Podemos partisinin lideri Ione Bellara, “Hükümete Karşı Sorular” oturumunda Ekonomi Bakanı Carlos Cuerpo’ya seslendi ve İspanya’yı “İsrail’e askeri teçhizat satışında suç ortağı olmakla” suçladı.

“Gazze’de 30.000 ölümün, 2 milyondan fazla yerinden edilmiş kişinin ve binlerce çocuğun açlıktan ölmeye terk edilmesinin ardından, İsrail’e silah satışını durdurmak için elimizde yeterli ve mantıklı kanıtların olduğunu düşünüyorum.” Belarra, İspanyol hükümetine “Filistin devletini tanımadan önce İsrail’in Gazze’deki soykırımını tanıması” çağrısında bulundu; bu, hükümetin 9 yıldır iddia ettiği ancak başaramadığı bir şeydi.

Ekonomi Bakanı Cuerpo, 7 Ekim’den sonra İsrail’e silah ve askeri teçhizat satışına yönelik ihracat lisansı verilmediğini, İspanyol hükümetinin “İsrail’e silah ihracatı yasağının ötesine geçen bir politika izlediğini, ateşkes ve askeri teçhizatın satışına yönelik bir ihracat lisansı verilmediğini” söyledi. Filistin’de yaşanan insani felaket karşısında insani yardıma ihtiyaç var.” İki devletli çözüm ve uluslararası barış konferansı girişimleri hedefine ulaşmak için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking