Kuzey Kore’nin beklenmedik hamlesi endişelendirdi! “Ateşkesin ihlali anlamına gelebilir”

0

Yeni uydu görüntüleri, Kuzey Kore'nin Güney Kore sınırına yakın birçok yerde duvar benzeri bölümler inşa ettiğini ortaya çıkardı. BBC doğrulama hizmeti BBC Verify tarafından analiz edilen görüntüler, Askerden Arındırılmış Bölge (DMZ) içindeki arazinin de temizlendiğini gösteriyor. Uzmanlar, bunun Güney Kore ile uzun süredir devam eden ateşkesin ihlali anlamına gelebileceğini söylüyor.

İki ülke, barış anlaşması imzalamadıkları için teknik olarak savaş halinde. DMZ, Kuzey ve Güney Kore arasında 4 km genişliğinde bir tampon bölgedir. DMZ, ülkelerin kendi kısımlarını kontrol ettiği iki kısma ayrılmıştır.

“OLAĞANÜSTÜ” BULUNDU

Uzmanlara göre bu son hareket “alışılmadık” ve iki ülke arasında gerilimin arttığı bir döneme denk geliyor.

Seul merkezli haber sitesi NK News gazetecisi Shreyas Reddy, “Bu noktada Kuzey Kore'nin sınır boyunca askeri varlığını ve tahkimatlarını güçlendirmek istediğini hayal edebiliyoruz” diyor.

BBC Verify, Kuzey Kore'nin bölgedeki değişikliklerini incelemek için sınırın 7 km'lik kısmının yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini elde etti. Bu görüntüler, sınırın doğu ucuna yakın toplam yaklaşık 1 km'lik bir alanı kapsayan, DMZ yakınında bariyerlerin dikildiği en az üç bölümü gösteriyor. Sınırın diğer bölgelerine de bariyerler yapılmış olması muhtemel.

“KUZEY KORE İLK KEZ YAPIYOR”

Alanın daha önce yüksek çözünürlüklü görüntülerinin bulunmaması nedeniyle inşaatın ne zaman başladığı tam olarak bilinmiyor. Ancak Kasım 2023'te çekilen bir görüntüde bu yapılar görünmüyor.

BBC'nin konuştuğu Seul'deki Asan Politika Çalışmaları Enstitüsü'nde askeri ve savunma uzmanı olarak görev yapan Dr. Uk Yang, “Kişisel değerlendirmeme göre, Kuzey Kore ilk kez bir yeri diğerinden ayıran bir bariyer inşa ediyor” dedi.

Yorumlar

Dr. Yang, Kuzey Kore'nin 1990'larda savaş durumunda tankların ilerlemesini önlemek için tank karşıtı duvarlar inşa ettiğini hatırlıyor. Ancak akademisyen, bu son görüntülerde Kuzey Kore'nin 2-3 metre yüksekliğinde duvarlar ördüğünü iddia ediyor ve şöyle diyor: “Bunlar tanksavar duvarlarına benzemiyor.”

Uydu görüntülerini inceleyen Dr. Yang, “Duvarların şekli, bunların sadece tankları bloke etmek değil, bir alanı bölmek için de tasarlandığını gösteriyor” diye ekliyor.

DMZ'nin Kuzey Kore tarafında da ormansızlaşmaya dair kanıtlar var.

Yorumlar

Son uydu görüntülerinde sınırın doğu ucunda yeni bir bağlantı yolunun oluşturulduğunu da görüyoruz.

DMZ'nin kesin kuzey sınırını gösteren yukarıdaki harita için BBC'nin sınır haritalama araştırmasını benimsedik. Bunun nedeni, mevcut sınır haritalarında ufak farklılıklar bulunmasıdır. Ancak bulduğumuz tüm versiyonlar ormansızlaşmanın DMZ içerisinde meydana geldiğini gösteriyor.

Güney Kore Müşterek Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir yetkili, yakın zamanda yapılan bir basın açıklamasında, ordunun “taktik rotaların güçlendirilmesi, mayın döşenmesi ve çorak arazilerin temizlenmesi” ile ilgili devam eden faaliyetler tespit ettiğini söyledi.

DMZ'nin Kuzey Kore tarafından kontrol edilen kısmı dışında oturum açıldığı yönünde daha önce raporlar vardı.

Kore Üniversitesi Ilmin Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden Prof. Kil Joo Ban, “Kayıt tutma hem askeri hem de askeri olmayan amaçlarla yapılabilir” diyor.

Profesör. Dr. Kil Joo Ban, yetkinin “gözlem noktalarının kolayca kurulmasına izin verdiğini”, böylece “Kuzey Kore'nin Güney Kore'deki askeri faaliyetleri izleyebileceğini” ve “Güney Kore'ye sınırı geçmeye çalışan sığınmacıları tespit edebileceğini” ekledi.

Kuzey ve Güney Kore liderleri en son 2018'de bir araya geldi

“Ateşkesin İhlali Anlamına Gelebilir”

Asya ve Kore Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Victor Cha'ya göre, “Önceden danışılmadan DMZ'de yapılar inşa etmek alışılmadık bir durum ve ateşkesin ihlali anlamına gelebilir.”

Kore Savaşı 1953'te her iki tarafın da “Askerden Arındırılmış Bölge içinde veya bu bölgede hiçbir düşmanca eylemde bulunmayacağına” söz verdiği bir ateşkesle sona erdi. Ancak nihai bir barış anlaşmasına varılamadı.

Yıllardır yeniden birleşme pek mümkün görünmüyor. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un da ​​bu yıl ülkesinin artık bu hedefi takip etmeyeceğini duyurdu. Bu daha önce de Kuzey Kore liderlerinin hedefi olmuştu.

Bazı uzmanlara göre bunlar “eşi benzeri görülmemiş” ifadeler. Bir kez daha bazı uzmanlar, Kim'in bu yılın başlarında Güney Kore'yi “baş düşman” olarak tanımlamasını büyük bir politika değişikliği olarak gördü.

O zamandan beri Kuzey, iki ülkenin birliğini temsil eden bazı anıtları yıktı ve hükümetin web sitelerinden yeniden birleşmeye ilişkin referansları silmeye başladı.

Kings College London Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Bölüm Başkanı Dr. “Kuzey Kore'nin Güney'den gelecek bir saldırıyı önlemek için daha fazla bariyere ihtiyacı yok ama Kuzey Kore bu sınır bariyerlerini dikerek yeniden birleşme istemediğinin sinyalini veriyor” dedi. Ramon Pacheco Pardo diyor.

Bazı uzmanlar bunun Kim'in daha geniş eylemleriyle de uyumlu olduğunu söylüyor.

Oxford Üniversitesi'nden Kore Yarımadası araştırmacısı Dr. Edward Howell, “Kuzey Kore, ABD veya Güney Kore ile müzakere yapmak istiyormuş gibi bile yapmıyor ve Japonya'nın son müzakere girişimlerini reddetti” diyor.

Howell, “Kuzey Kore ile Rusya arasındaki ilişkiler yoğunlaşırken, bu yıl iki Kore arasındaki provokasyonların artması durumunda şaşırmamalıyız” diye ekliyor.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Birçok Balkan ülkesi elektriksiz kaldı!  Hayat durduBirçok Balkan ülkesi elektriksiz kaldı! Hayat durdu
Aydın'da iki yangın!  Evlere de sıçradıAydın'da iki yangın! Evlere de sıçradı
Düğünde çok üzücü olay!  4 yaşında şeker yüzünden boğulan çocuk...Düğünde çok üzücü olay! 4 yaşında şeker yüzünden boğulan çocuk…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking