Mars’ta antik bir gölün varlığını doğrulayan veriler toplandı

0

NASA’nın internet sitesinde yayınlanan habere göre robot gezicinin bulguları, bilim adamlarının Mars’ın bazı kısımlarının bir zamanlar suyla kaplı olduğu ve mikrobiyal yaşamı barındırmış olabileceği yönündeki yaklaşımını doğruluyor.

Kızıl Gezegen’deki 60’tan fazla aday bölgeyi dikkatle inceleyen görev ekibi ve dünyanın dört bir yanından gelen bilim adamlarının önerileri kapsamında NASA, 49 kilometre büyüklüğe sahip ve içerdiği delta nedeniyle Jezero kraterini belirledi. Perseverance’ın iniş alanı olarak.

Jezero, 5 yıl süren derinlemesine bir çalışmanın ardından seçildi.


“Geçmişte bu bölge sularla doluydu”

Bilim insanları yıllardır bölgenin uzak geçmişte sularla dolu olduğunu ve antik bir nehre ev sahipliği yaptığını söylüyordu.

Kalıcılık verileri, 3,5 milyar yıldan fazla bir süre önce nehir kanallarının krater duvarının üzerinden taşarak bir göl oluşturduğunu gösteriyor.

Bilim adamlarının, suyun çevredeki kil minerallerini krater gölüne taşıdığına dair kanıtlar buldukları belirtilirken, bu dönemde Jezero’da mikrobiyal yaşamın olma ihtimalinin altı çiziliyor.


Geçmiş yaşamın izlerini keşfetmek için toprak örnekleri toplanacak

Bilim insanları bölgenin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini inceleyecek ve geçmiş yaşamın izlerini keşfetmek için Mars’taki kaya ve toprak örneklerini toplayacak.

Jezero Krateri 45 kilometre genişliğindedir ve Mars ekvatorunun kuzeyinde “Isidis Planitia” adı verilen düz bir ovanın batısında yer alır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking