Suikast girişimine uğrayan Başbakan Fico hastaneden çıkamadı! Bir daha bıçakaltına yattı

0

Silahlı saldırıda yaralanan Slovakya Başbakanı Robert Fico, 15 Mayıs'taki ilk ameliyatının ardından bugün ikinci ameliyata alındı.

Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Robert Kalinak ve Fico'nun tedavi gördüğü Roosevelt Hastanesi Müdürü Miriam Lapunikova, düzenlenen basın toplantısında başbakanın son durumu hakkında bilgi verdi.

Hastane müdürü Lapunikova, bugün Fico'nun ilk ameliyattan sonra ikinci ameliyata girdiğini ve kurşun yaralarının ardından yaralanan bölgede kalan ölü hücre ve dokuların temizlendiğini söyledi.

Bunun standart bir prosedür olduğunu vurgulayan Lapunikova, “Bilinci açık, durumu stabil ama halen yoğun bakımda tutuluyor. Durumu son derece ciddi.” dedi.

Hastanede oluşturulan bir heyetin her gün başbakanın sağlık durumunu değerlendirip ona göre hareket ettiğini söyleyen Lapunikova, heyetin Fico'nun kaldığı hastaneden başkent Bratislava'ya nakledilmesinin gerekip gerekmediğini de görüştüğünü söyledi.

AA-20240515-34574046-34574045-SLOVAKIA_BASBAKANI_ROBERT_FICO_UGRADIGI_ISLAHLI_SALDIRIDA_YARALDI

Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Robert Kalinak da ateşli silah yaralanmalarında ilk 4 günün en zor dönem olduğunu ve bu tür kontrollerin düzenli olarak yapıldığını kaydetti.

Kalinak, birçok ülkeden tıbbi yardım tekliflerinin kendilerine ulaştığını belirterek şunları söyledi: “Başbakan dahil hepimiz, Banska Bystrica'daki Roosevelt Hastanesi'nin kapasitesine güvenimiz tam. Ekip son derece profesyonel.” dedi.

NE OLDU?

Fico, başkent Bratislava'ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Handlova kasabasında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bina önünde bekleyenleri selamlarken saldırıya uğradı.

Ulusal basında, hükümetin politikalarını beğenmediği için saldırıyı 71 yaşındaki sol görüşlü Slovak vatandaşı Juraj C'nin düzenlediği iddia edildi.

Vücuduna birden fazla kurşun isabet eden Fico, acil müdahalede bulunmak ve vakit kaybetmemek amacıyla ambulansla Banska Bystrica eyaletindeki Roosevelt hastanesine gönderildi. (AA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kaza sonrası her yer savaş alanına döndüKaza sonrası her yer savaş alanına döndü
Komşunun yaptığı anne ve iki çocuğunu üst katta hastaneye gönderdiKomşunun yaptığı anne ve iki çocuğunu üst katta hastaneye gönderdi
Ata Emre Akman cinayetinde adı geçen kadın ilk kez konuştu! Ata Emre Akman cinayetinde adı geçen kadın ilk kez konuştu!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking