Zengin ülkelerde yaşayanlar daha mı mutlu?

0

Reel Ekonomi programı 2015 yılında mutlu olmanın formülüne ekonomik bir bakış açısı sunuyor. Araştırmalara göre refah düzeyi ve kişi başına düşen gelir düzeyi yüksek olan ülkelerde

Bu hafta Reel Ekonomi programında mutluluk düzeyleri ile ülkelerin ekonomik düzeyleri arasındaki ilişki ele alınıyor. Yapılan araştırmalara göre refah düzeyi yüksek, ekonomileri istikrarlı olan ülkelerde insanların daha mutlu olduğu ortaya çıktı. Başta İskandinav ülkeleri olmak üzere Orta ve Batı Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalar, insanların refah düzeyi ile yaşamlarından memnuniyetleri arasında doğru bir orantı olduğunu gösteriyor.

Reel Ekonomi bu hafta Avrupa kıtasının mutluluk oranı en yüksek üç ülkesinden biri olan Hollanda'ya gidecek. Erasmus Üniversitesi Rotterdam'da yapılan araştırma ve görüşmelerden ilginç bulgular ortaya çıksa da yaşam standartları yüksek, satın alma gücü yüksek, gelir düzeyi yüksek ve sosyal olanakları yeterli olan ülkelerde yaşayan insanlar hayatlarından daha memnun.

Programda sektör uzmanlarına maddi açıdan mutlu olmak için ne yapmamız gerektiği sorusunu sorduk. Kişi başına düşen gelir ile mutluluk düzeyi arasındaki ilişkiyi Paris'ten Profesör Jean Paul Fitoussi ve Londra'dan Profesör Lord Richard Layard ile tartışıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking
Antalya Haber Sunucu
meritking